Apartmanlara Çanak Anten Sistemleri

Apartmanınıza Merkezi Uydu Anten Sistemimi Yaptıracaksınız?

Yeni çıkan kanuna göre 2014 itibarı ile binalarda çanak kirliliğine son verilerek Merkezi Anten Sistemi yaptırmak zorunluluğu getirilmiştir bilginize.

Bugün apartmanlarımız için tv sisemleri uydu antenden başka seçenek yok denebilir, apartmanımıza tv sistemi yaptırmadan önce belli bilgilere sahip olmakta fayda vardır bunu düşünürek elimden geldiğinde anlaşılır bir şekilde sizleri bilgilendirmeye çalışacağım umarım başarılı olurum.

Öncelikle apartmanımıza hangi tv sistemi yaptıracağımıza karar verelim bu seçeneklerden biri KABLO TV bu sistem her yerde yoktur ve aylık ücret ödemek gerekir, ikinci seçenek ise TVBU buda yüksek hızlı internet gerekiyor her yerde yok ve şuan sağlık çalışmadığını söylerler ayrıca aylık ücret ödemek gerekir, üçüncü son seçenek ise ÇANAK ANTEN bu seçeneklerin içinde en doğru ve en sorunsuz en bol seçenekli daha önemlisi apartmanda kesinlikle zorla çanak isteyen olacak çünkü biri D-Smart isteyecek, bir diğer Digiturk isteyecek işte herkese cevap verebilecek tek sistem UYDU ANTEN bende uydu anten hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

Apartmanımıza kaç çanaklı sistem yapacağımızı beliyoruz, aşağıda resimde gösterdiğim üç çanak sistemi tüm apartman sakinlerinin ihtiacını karşılayacak bir sistemdir.

Türksat 2A/3A 42° Doğu bu uydunda tüm Türk kanalları mevcuttur zorunlu seçilmesi gereken bir uydudur. Ayrıca D-Smarta abone olacaklar bu uydudan kanallarını izleyecekler.

Eutelsat HotBird 13° Doğu bu uyduda karışık bir çok ülkenin kanalları mevcuttur, yabancı kanal ihtiyacını bu uydudan karşılanır, eğer apartmanda mutabık kalındığında bu uydu yerine Astra 1KR/1L/1M/2C 19.2° Doğu tercih edilebilir çanak çaplar her iki uydu için aynıdır.

Eutelsat 7A 7.0° Doğu bu uydu digitürk abone olan veya abone olacak daire sakinleri için gereklidir. Daire sakinlerinden şuan Digiturk kullanmayan olsa dahi daha sonra biri abone olduğunda çanak kurdurmak zorunda kalacak bu her üye olacak daire sakini için ayrı bir çanak kurulacak demektir, çanak kirliliğini önlemek için merkezi uydu sistemi yaparken böyle bir çanak kirliliğe izin vermemek için bu çanak sisteme ilave edilmedir.

Bu üç çanaklı sistem kurulduğunda daire sakinleri ister şifresiz kanalları ücret ödemeden seyredebilir, ister D-Smart abonesi olsun d-smart yayınları seyredebilir, ister Digiturk abonesi olsun digiturk yayınları seyredebilir, ister yabancı kanalları seyredebilir, yanı bu sistem ile herkesin ihtiyacı karşılanmış olur.

Seyredeceğimiz uyduları seçtik şimdi bu sisteme apartmanımız için ilave edeceğimiz birşey varmı? sisteme kamera ilave edebiliriz (isteğe bağlı) apartmanımızın konumu ve durumuna göre kamera sayısı değişebilir örnek vermek gerekirse kapi önüne apartmana kimlerin girip çıktığını görmek için, diğer seçenek apartman içi olabilir apartman durumuna göre değişebilir, diğer ikinci seçenek ise apartmana ait otopark varsa otopark için olabilir.